Październik

28

Sprawdzenie stanu technicznego drzwi drewnianych w mieszkaniu

Stan powłoki lakierniczej skrzydła badamy poprzez wyszukanie mikropęknięć i uszkodzeń mechanicznych. Następnie sprawdzamy stan połączeń stolarskich, połączenia w rogach ramek mocujących szkło. Warto zwrócić uwagę na przekroje poprzeczne u góry i na spodzie skrzydła. Występujące braki w powierzchni powinno się uzupełnić odpowiednimi zaprawkami do drewna. Stan drzwi sprawdzimy także przez sprawdzenie szczelności drzwi. Czynimy to przy zaryglowanych zamkach.

Drzwi osadzone prawidłowo nie powinny wyczuwać jakichkolwiek przewiewów. Jeśli występują, to przyczyną może być zły montaż ościeżnicy, wypaczenie skrzydła, brak uszczelek. Nieszczelność usuwamy ryglując drzwi na zawiasach, najlepiej w blachach kątowych w ościeżnicy – od strony zamka. Przed nadejściem mrozów dokonujemy dokładnej regulacji. Podczas zużycia uszczelek konieczna jest ich szybka wymiana. Zamki w drzwiach nie wymagają prawie żadnej konserwacji. W celu ulepszenia ich właściwości estetycznych producenci nie zalecają używanie smarów w płynie, specyficznych środków czyszczących taki mechanizm. Najlepsze możliwości zapewnia biały smar do konserwacji rygli i innych widocznych elementów trących.

Październik

22

Czy kwiaty ozdobne są dalej modne?

3Od kilkunastu lat obserwujemy istotną zmianę w polskich ogrodach – zagony kwiatów ozdobnych, hodowanych dla przyjemności oraz warzyw, uprawianych w celach praktycznych, zastępowane są przez krzewy i trawniki. Ale nie zawsze równo przystrzyżone cyprysy i tuje decydują o tym, że ogród charakteryzuje się szykiem – czasami jest wręcz odwrotnie.

Dlatego warto przełamać schematy i oprócz łatwych w sadzeniu i utrzymaniu krzewów dodać do przydomowego ogrodu coś jeszcze. Takim dobrym dodatkiem są kwiaty ozdobne – szczególnie, jeśli są to byliny. Nie musimy się wtedy martwić, że za rok czeka nas kolejny wysiew. Często roślina taka potrafi przetrwać od kilku do kilkudziesięciu lat. Oczywiście ziemię wokół kwiatów należy okresowo plewić, ale przecież tak jest z całym ogrodem – trawnik należy przycinać i nawozić, krzewy formować, drzewa również wymagają stałej opieki. Wbrew pozorom zagon kwiatów nie przysporzy nam zbyt wielu problemów, za to będzie miał zasadniczy wpływ na ostateczny kształt ogrodu. Ucieszą się również owady, które obecnie w miastach mają coraz mniej miejsc, w których mogłyby zbierać nektar. Jednym słowem – kwiaty ozdobne są w modzie na na długo w niej pozostaną – nie ma bowiem nic piękniejszego.

Październik

15

Zadbać o konserwację drzwi drewnianych

Już w okresie jesienno-zimowym pojawiają się niekorzystne warunki atmosferyczne oddziałujące na jakość drzwi zewnętrznych. Zaniechanie odpowiedniej konserwacji oraz regulacji skrzydła drzwiowego przyczynia się do uszkodzenia zamków, powłok lakierniczych, całkowitej dysfunkcji drzwi.  Różnice temperatur pomiędzy wewnętrzną a zewnętrzną stroną drzwi powodują wypaczenie skrzydła.

Objawia się ono nieszczelnością, trudnym zamykaniem bądź ocieraniem o ościeżnicę. Jest to szczególnie widoczne, kiedy źródła ciepła znajdują się za blisko drzwi bądź mieszkanie jest nadmierne ogrzewane. W wyniku niskiej temperatury spowolnione jest odparowywanie wody. Może ona zalegać na powierzchni skrzydła, spływać po nim i zamarzać. Jeśli wilgoć wnika w drzwi, to niszczy powłokę lakierniczą. Dodatkowo powoduje łuszczenie się farby, niszczenie drewna. Na wilgoć najbardziej jest narażona ościeżnica i spód skrzydła. Warto więc pamiętać o właściwym ogrzewaniu budynku i odpowiedniej wentylacji, która przyczynia się do odparowywania wody z powierzchni skrzydła.