Październik

27

Dekorator

image Zawód dekoratora cieszy się ogromnym powodzeniem. Profesjonaliści w tym fachu oferują ciekawe rozwiązania, by urządzane przez nich wnętrza były jak najbardziej funkcjonalne i atrakcyjne pod względem wizualnym. Eksperci starają się, by tworzony przez nich wystrój wnętrz był jak najlepiej dopasowany do klienta. Dlatego też przed rozpoczęciem pracy nad adaptowaniem mieszkań czy domów ważne jest dobre poznanie zleceniodawcy, jego upodobań, gustu, zainteresowań czy tego, czym się zajmuje. W końcu dom jest miejscem, które powinno oddawać naturę mieszkańców, dlatego ma ono wystrojem jak najbardziej współgrać z właścicielami. Po wstępnym ustaleniu wymagań, architekci wnętrz przystępują do pracy nad projektem. W większości dzisiejszych ofert dostępna jest opcja wykonania wizualizacji 3D. Taka wizualizacja dokładnie obrazuje to, jak będzie wyglądało pomieszczenie po aranżacji. Dzięki temu można dokonać zmian, zanim przystąpi się do urządzania, co pozwala zaoszczędzić czas a także niepotrzebne wydatki.

Październik

27

Rolety

Każdy w swoim domu chce mieć ogromne okna na świat zewnętrzny, każdy chce również uchronić się przed ciekawskim wzrokiem sąsiadów. Większość tradycyjnie decyduje się na zasłony oraz firanki, które stanowią pewną barierę między nimi a światem, jednak nie spełniają one wszystkich funkcji, które powinny. Jeśli chodzi o ochronę przed rażącym słońcem, o wiele lepiej sprawdzają się tu rolety oraz żaluzje. Ostatnio są one wybierane przez właścicieli mieszkań coraz częściej. Te ostatnie jednak są droższe i choć bardziej efektowne, trwalsze, a co więcej – pozwalające się regulować w zależności od natężenia światła słonecznego – to są jednak mniej szczelne niż proste rolety. Ta propozycja skierowana jest głównie do minimalistów. Neutralne rolety pasują do każdego wnętrza, zlewają się z ramą okienną i w każdej chwili dają się podnieść. Jednak nawet, jeśli decydujemy się na żaluzje i rolety, z zasłon rezygnować nie warto. Jest to dodatkowa ochrona przed światłem, a poza tym pięknie uzupełnia wnętrze.

Październik

20

Naklejki

image Ostatnio coraz bardziej popularne są proste, tanie i szybkie rozwiązania w kwestii dekoracji wnętrz. Na popularności zyskują więc naklejki ścienne. W rozmaitych wzorach i kolorach, choć przeważnie są po prostu czarne, a zatem pasują do wszystkiego, czynią furorę w mieszkaniach. Od zabawnych, jak np. wizerunków świnek, które nakleja się na gniazdko elektryczne, przez ciekawe i nowoczesne do pokoju nastolatków, po prawdziwe dziełka sztuki, jak wielkie drzewa, targane wiatrem, wspaniale prezentujące się na jasnej ścianie. Są ciekawą alternatywą dla drogich i uciążliwych tapety ściennych. Przykleja się je bezpośrednio na pomalowaną ścianę i odrywa, gdy tylko najdzie nas taka ochota. W dodatku nie niszczy ścian. Naklejki występują pod bardzo różnymi wzorami i mogą spełniać rozmaite funkcje, jak np. namalowany wieszak na ubrania z przybitymi w odpowiednich miejscach kołeczkami na płaszcze. To świetna propozycja dla właścicieli małych mieszkań, którzy chcą wprowadzić do swoich wnętrz odrobinę oryginalności.

Październik

19

Egzotyka

image Etniczne wzory, egzotyczne desenie co jakiś czas powracają do kanonów mody niczym bumerang, i chodzi tu nie tylko o ubiór, ale także – a może przede wszystkim? – dekorację wnętrz. Dekorowanie mieszkania kłami zwierzęcia z Czarnego Lądu czy skrzyniami piratów to swoista pasja, hobby, a nawet uzależnienie i nie może zajmować się tym z pewnością ktoś, kto o egzotycznych podróżach nie ma pojęcia. Mieszkania więc najczęściej zapełniają autentyczne pamiątki z dalekich wojaży. Ważne jest jednak, by mieszkania tymi akcentami nie przeładować. Bambusowy dywanik pod łóżko jest miłym drobiazgiem, jednak gdy do tego dochodzą misy na stół w cętki lamparta, kanapa w obicie, przypominające paski zebry a także posąg mitycznego, afrykańskiego bożka, nagle wszystkiego robi się o wiele za dużo i efekt nie jest zadowalający. Najważniejszy więc, jak w każdej dziedzinie życia, jest umiar. Wiklinowy kosz przywieziony z Afryki? Czemu nie, ale pamiętajmy, że nie będzie pasował do nowoczesnego i buchającego kolorami wnętrza. Dodatki muszą korespondować nie tylko z naszą duszą, ale i wystrojem mieszkania.

Październik

16

Doniczki

Rośliny w każdym mieszkaniu się przydają i dodają mu ciepła i przytulności. Warto jednak zadbać, by były chowane w dobrych warunkach – wtedy chętniej zakwitną lub wypuszczą owoce – w zależności od rodzaju rośliny. A jeśli dobra ziemia, roślinka chętnie podlewana i – co za tym idzie – piękna, powinna mieszkać w oryginalnym domku. Chociaż doniczek – również pięknych – jest wybór w sklepach ogromny, większą radość daje przerobienie starych szpargałów na własne, oryginalne doniczki. Można taką ulepić choćby z gliny lub masy solnej. Po zaschnięciu pomalować ją wedle uznania, a by nic nie przeciekało oraz dla podniesienia wartości estetycznej – potraktować obficie lakierem. Takie błyszczące cacko z pewnością przyciągnie wzrok gości. Przerobić na doniczki można również stare, drewniane pudełka lub nawet szuflady – wystarczy odnowić je przy pomocy papieru ściernego, odrobiny farby, sprayów i lakieru. Efekt murowany. Takie przerabianie mebli i akcesoriów, które nadają się już wyłącznie na śmietnik, daje dużo radości.