Listopad

25

Przedpokój

image Przedpokój to pierwsze miejsce, jakie rzuca się w mieszkaniu potencjalnym gościom. Najczęściej jest ciemny i ponury, a wówczas bez względu na to, jak pięknie urządzona będzie reszta domu, pierwsze wrażenie pozostanie sceptyczne. Ze względów praktycznych oczywiście nie należy urządzać przedpokoju wyłącznie w jasnych barwach. Warto jednak dodać trochę koloru tu i ówdzie, by nieco rozweselić nawet banalne beże. Powinno się również wykorzystać tą powierzchnię jak najlepiej. Liczne pudełka z drobiazgami można umieścić pod sufitem, szafka na buty może jednocześnie spełniać funkcję podstawki pod telefon. Szafa na płaszcze zazwyczaj zajmuje większość małego przedpokoju, warto więc zadbać o jej prezencję – jasny, estetyczny kolor, lustro na drzwiach, optycznie powiększające przestrzeń i jak najpełniejsze jej wykorzystanie. Często zapominamy również o prawidłowym oświetleniu przedpokoju. Zwłaszcza, jeśli nie mamy z niego bezpośredniego dojścia do jasnych pokojów, warto zadbać o wielkie lampy czy choćby kinkiety nad lustrem. Przedpokój jest jednym z najbardziej zaniedbywanych pomieszczeń w domu, a przecież powinien z nim korespondować stylistycznie.

Listopad

20

Zwierzęta

Sprawiają dużo radości, są miłym wypełnieniem pustych ścian, bywają kompanem dla dzieci. Zwierzęta w domu mieć warto, trzeba jednak pamiętać, by przed przygarnięciem kociaka ze schroniska tak zaadaptować wnętrze, by ani kociak nie ucierpiał, ani nasze mieszkanie. Przede wszystkim, pamiętać trzeba o legowisku dla psa czy kota. Nie powinno ono znajdować się w kuchni ani pokoju, gdzie nie chcemy, by zwierzak przebywał najczęściej. To ma być jego prywatny kąt, powinno więc być tam cicho, ciepło i sucho. Dla kotów, by nie niszczyły mebli, warto zakupić specjalne „drzewko”, czyli kawałek drewna, owinięty grubym sznurem, na którym kotek może ostrzyć pazurki. Trzeba pamiętać o pozbyciu się wszystkich trujących dla zwierząt roślin, a także – przynajmniej na początku – zabezpieczeniu mebli. Przygotowania do przyjęcia zwierzątka powinny być równie poważne i przemyślane jak przygotowania do narodzin dziecka. Zwierzęta bowiem myślą podobnie, jak dzieci, a przy okazji mogą narobić w domu niezłego spustoszenia.

Listopad

16

Balkon

image Balkon to wielkie szczęście i niezwykła dogodność. Jeśli zaadaptujemy go z rozwagą i inteligentnie, możemy zyskać nowe miejsce do posiłków, letnich, wieczornych zabaw czy nawet pracy. Balkon warto jest zabudować plastikowymi, estetycznymi oknami, co umożliwi przebywanie na nim nawet w pochmurny czy zimowy dzień. Okna jednak muszą z łatwością się otwierać, tak by latem ciepłe promienie słońca dawały przyjemność odpoczywającym. Zależnie od jego wielkości, można na nim postawić duży stół na rodzinne kolacje lub malutki stoliczek z przytulnymi, wiklinowymi fotelami na romantyczne wieczory dla zakochanej pary. Stolik mimo wszystko przyda się na pewno, choćby dla zapracowanych lokatorów, chcących poślęczeć nad kolejnym sprawozdaniem przy wtórze śpiewu ptaków, dochodzącego z pobliskiego drzewa. Na balkonie warto posadzić rośliny oraz pachnące zioła. Nie zaszkodzi mały ogródek z nasionami marchewki oraz pomidorów. Wszystko jednak zależy od jego możliwości oraz wielkości. Bez względu na to, jest to miły kawałek zewnętrznego świata we własnym domu.

Listopad

16

Odnawianie

Bardzo często widzimy w sklepie idealną szafkę na buty, stolik lub regał, jednak nie decydujemy się go kupić. A to z uwagi na nieodpowiedni kolor, a to przez brzydkie uchwyty do szuflad. Jest to błędem. Takie drobiazgi można bowiem z łatwością zmienić, z czego często nie zdajemy sobie sprawy. W sklepach znaleźć można piękne klamki (warto poszukać również w antykwariatach, często są to zagubione uchwyty, pojedyncze lub wybrakowane zestawy, mające jednak swój urok), a przy odrobinie wprawy zamocowanie ich nie jest żadnym wyzwaniem. Również odnawianie mebli nie powinno nikomu sprawić trudności – wystarczy odrobina papieru ściernego, farby do drewna i lakieru, by toaletka po babci wyglądała, jak dopiero co przywieziona z salonu z meblami. Często dzięki naszym pracom mebel może zyskać drugie życie. Zupełnie inny kolor, lustro lub szklana tafla, przymocowana do blatu i zabawne uchwyty w zamian za stare i zniszczone klameczki to przepis na sukces. A przecież nic tak nie sprawia radości, jak odmienianie oblicza naszego mieszkania.

Listopad

13

Kolory

image Białe lub kremowe wnętrza nierzadko wyglądają banalnie i surowo, pomoże malowanie a przy dużych powierzchniach popularne ostatni malowanie natryskowe Poznań wykonywane przez firmę malowanie ścian poznań. Co prawda, robią wrażenie świeżością i nowością, jednak tylko przez jakiś czas, dopóki nie pobrudzą się i nie zużyją, malowanie wnętrz jest czynnością, którą trzeba powtarzać. Dlatego takie sterylne wnętrza bardzo często chcemy jakoś ożywić. Chętnie malujemy ściany na kolorowo, zwłaszcza dzieci są fanatykami intensywnych barw w swoich małych królestwach. Takie rozwiązania jednak, choć wprowadzają optymizm i radość do wnętrza, jednocześnie optycznie je zmniejszają. Dlatego zamiast fosforyzującej zieleni w całym pokoju, która przecież męczy także oczy, lepiej wybrać kontrastujące ze sobą barwy: zgaszoną zieleń i gołębią szarość, a kolor zastosować jedynie miejscami, traktując nim na przykład jedną ścianę albo jej fragment (sprawdzają się również kolorowe pasy na ścianie za łóżkiem). Przy używaniu kolorów do wnętrz trzeba pamiętać, by korespondowały one w jakiś sposób z dodatkami. Może to być pasująca zasłonka, kolorowe pudła czy fotel. Ważne, by nie przygnieść pomieszczenia jedną barwą, ale by był to radosny zbiór różnych kolorów.