Grudzień

17

Jak urządzić ogród, aby aktywnie spędzać w nim czas?

Jeżeli poszukujemy bodźców do aktywnego spędzania czasu w przydomowym ogródku, to odpowiedź jest prosta – należy go odpowiednio urządzić. Dzięki temu będzie on spełniał nasze wymagania i z chęcią spędzimy w nim więcej czasu.

Na sam początek, już podczas budowy domu, warto pomyśleć o tarasie. Takie naturalne wyjście np. z salonu wprost na zewnątrz będzie o wiele bardziej zachęcało do odwiedzenia ogródka, niż same frontowe drzwi. W tym celu możemy wykorzystać duże przeszklenia w postaci drzwi balkonowych lub przesuwnych.

Jeśli już mamy odpowiednie połączenie z ogrodem, to wtedy dobrze jest pomyśleć o dodatkowych sprzętach. Najpopularniejszymi są oczywiście meble ogrodowe, występujące w różnych formach – od prostych, plastikowych krzeseł, aż po całe komplety wypoczynkowe. Takie meble możemy przez cały sezon trzymać na zewnątrz i wykorzystywać zawsze wtedy, gdy nadarzy się ku temu okazja.

 

Kolejna sprawa, to możliwość uprawiania sportu – warto zamontować kosz do koszykówki, czy zakupić rozkładane bramki do piłki nożnej. W każdym przypadku będzie to korzystne zarówno dla naszego zdrowia, jak i samopoczucia.

Listopad

10

Przystosowujemy ogródek dla dziecka

Piękny ogród to też takie miejsce, w którym nasze dzieci będą mogły swobodnie się bawić, biegać i obcować z naturą. Zatem jeśli posiadamy, lub mamy w planach posiadać własne pociechy, to warto zastanowić się nad odpowiednim przystosowaniem ogródka.

Pierwszym, dobrym pomysłem jest zasianie trawy sportowej. Charakteryzuje się ona zupełnie innym ukorzenieniem niż trawa ozdobna, porasta gęściej i jest nieco bardziej odporna na deptanie. Jej minus to porost, który trwa nieco szybciej – częściej zatem będziemy musieli korzystać z kosiarki.

Jeśli nasze dziecko to szkrab, warto pomyśleć o wydzieleniu miejsca na piaskownicę. Obecnie można kupić gotowe modele w różnych rozmiarach. Warto pamiętać o tym, żeby miała ona przykrycie – będzie można dzięki temu schować w szybki sposób wszystkie zabawki i uchronić piasek od obecności kotów.

Nieco starsze dzieci docenią wszelkiego rodzaju dodatki do uprawiania sportu. Warto pomyśleć o powieszeniu kosza i wydzieleniu specjalnego miejsca z kostką bądź betonem, żeby można było swobodnie pograć. Dobrym pomysłem jest też nakupienie bramek – nasza pociecha będzie mogła zaprosić kolegów na prawdziwy mecz piłki nożnej.

Październik

15

Zadbać o konserwację drzwi drewnianych

Już w okresie jesienno-zimowym pojawiają się niekorzystne warunki atmosferyczne oddziałujące na jakość drzwi zewnętrznych. Zaniechanie odpowiedniej konserwacji oraz regulacji skrzydła drzwiowego przyczynia się do uszkodzenia zamków, powłok lakierniczych, całkowitej dysfunkcji drzwi.  Różnice temperatur pomiędzy wewnętrzną a zewnętrzną stroną drzwi powodują wypaczenie skrzydła.

Objawia się ono nieszczelnością, trudnym zamykaniem bądź ocieraniem o ościeżnicę. Jest to szczególnie widoczne, kiedy źródła ciepła znajdują się za blisko drzwi bądź mieszkanie jest nadmierne ogrzewane. W wyniku niskiej temperatury spowolnione jest odparowywanie wody. Może ona zalegać na powierzchni skrzydła, spływać po nim i zamarzać. Jeśli wilgoć wnika w drzwi, to niszczy powłokę lakierniczą. Dodatkowo powoduje łuszczenie się farby, niszczenie drewna. Na wilgoć najbardziej jest narażona ościeżnica i spód skrzydła. Warto więc pamiętać o właściwym ogrzewaniu budynku i odpowiedniej wentylacji, która przyczynia się do odparowywania wody z powierzchni skrzydła.