Lipiec

15

Czas na balkon!

Balkon to przedłużenie naszego mieszkania. Nie powinien on stanowić jednak osobnego pomieszczenia, lecz raczej być jego dopełnieniem lub uzupełnieniem. Warto zatem zadbać o swój balkon, nawet ten najmniejszy, gdyż może stać się on ozdobą dla całego mieszkania, być jego zielonym zakątkiem. To ważne szczególnie w dużych skupiskach, na osiedlach, gdzie jest kilka bloków. Pięknie urządzone balkony będą ozdobą oraz zmienią nieco wizerunek szarych blokowisk. Każdy balkon jest inny, przez co wymaga innych nakładów oraz koncepcji.

Niektóre są potężne i masywne, inne małe, ale z pięknym widokiem, reszta zazwyczaj jest mikroskopijna i ciężko z nimi zrobić cokolwiek. Jaki by nie był to na pewno zmieści się na nim doniczka z kolorowym, pachnącym kwiatkiem. Balkony to według wielu skrawki ogrodów, które są zawieszone niejako „w obłokach”. Wystarczy pomysłowa aranżacja balkonu lub tarasu, a sprawi on nam niemało radości. Dodatkowo będzie to miejsce naszego wytchnienia po ciężkim dniu pracy, miejsce do wyciszenia zmysłów, relaksu, odpoczynku.

Poza tym w przypadku większego balkonu można urządzać na nim spotkania przy kawie, w gronie znajomych bądź rodziny spędzać miło czas. W piękną, słoneczna pogodę na balkonie można rozstawić leżak i opalać się, ładować nasze wewnętrzne baterie. Nawet zimą możemy to robić – balkony zazwyczaj są zabudowane, osłonięte od wiatru, więc nawet w mroźny ale słoneczny dzień będziemy mogli miło spędzić na nim czas. Wiosną pierwszą opaleniznę również będziemy mogli uzyskać w podobny sposób. Naprawdę nie trzeba wiele, by balkon czy mały taras stały się azylem podkreślającym osobowość oraz aby stały się swoistym pomostem do natury. Czasami wystarczy kilka drobiazgów oraz kwiatów na balkon, aby zmienić jego oblicze. Jeśli posiada się dość dużo miejsca można urządzić na swoim balkonie kącik relaksacyjny. Ustawienie mebli ogrodowych oraz zadbanie o odpowiednie oświetlenie na pewno w tym pomogą. Przepis na ładny balkon jest zatem banalny – wystarczą ładne przedmioty, optymistyczne kolory oraz pachnące kwiaty balkonowe.