Sierpień

19

Inspiracji szukaj w sieci

Najnowsze trendy, wykaz modnych kolorów, designerskie dodatki, porady specjalistów od aranżacji wnętrz, znani projektanci oraz ich pomysły, galerie zdjęć – to wszystko możemy znaleźć w Internecie, kiedy chcemy znaleźć inspirację dla naszego mieszkania, ego aranżacji lub wystroju. Sieć stanowi doskonałe, bo przecież niczym nieograniczone oraz szerokie źródło informacji, pomysłów, inspiracji. Są tu zarówno pomysły na stare wnętrza, jak i nowoczesne pomieszczenia. Możemy z nich zaczerpnąć wszystko, od A do Z, lub tylko to, te perełki, które będą do nas idealnie pasować. Wiele stron internetowych czy portali zajmuje się w całkiem profesjonalny sposób doradztwem przy urządzaniu różnego rodzaju powierzchni – biurowych, mieszkalnych, użytkowych. Zdjęcia już wykonanych pomieszczeń – kuchni, łazienek, salonów, przedpokoi, sypialni, bawialni, spiżarni, jak również projekty przyszłych możliwości lub wizji są po to, abyśmy w sposób dokładny i precyzyjny mogli określić swoje potrzeby oraz wymagania.

Stanowią swojego rodzaju bazę wnętrz, które zostały stworzone po to, aby być pomocnymi dla innych, dawać inspirację. Często stojąc w jeszcze pustym mieszkaniu kompletnie nie wiemy co z nim zrobić, jak je urządzić, co wstawić, jaki kolor ścian wybrać, aby mieszkało się miło, wygodnie czy komfortowo. Wtedy można się posiłkować informacjami zamieszczonymi w Internecie. Mamy jakiś pomysł, ale nie wiemy jak go dobrze wykończyć, aby był spójny i jednolity – wtedy także zaglądamy do sieci. Tam na pewno znajdziemy coś, co pomoże nam w podjęciu ostatecznej decyzji, podpowie, które rozwiązania będą dla nas najkorzystniejsze. To na pewno lepsze, a dla naszego mieszkania korzystniejsze rozwiązanie niż „upychanie” w nim wszystkiego, co na końcu przypomina zgromadzenie różnych stylów, pomieszanie trendów, ogólny chaos oraz nieład. W Internecie każdy może zatem znaleźć coś tylko i wyłącznie dla siebie, w jego guście oraz smaku, w jego prywatnym oraz indywidualnym tonie estetyki.

Lipiec

21

Kuchnia z wyspą

Kuchnia to serce domu, jego oaza, miejsce kojarzące się z ciepłem, rodzinną atmosferą. Warto zatem, aby była ona dobrze zaprojektowana oraz odpowiednio wyposażona. Obecny trend w modzie, bardzo nowoczesny, preferuje tak zwane kuchnie z wyspą. Stały się one bardzo modne odkąd kuchnie zostały otwarte na resztę domu, nie stanowiąc jego odrębnego pomieszczenia lecz wkomponowując się w inne – stanowią o integracji domu, połączeniu jego funkcji użytkowej z rekreacyjną. Skonsolidowanie kuchni z jadalnią albo salonem czy pokojem dziennym jest dość powszechnym rozwiązaniem, bardzo wygodnym. Idealnym rozwiązaniem w takim przypadku są właśnie kuchnie z wyspą. Niestety nie wszędzie urządzenie kuchni z wyspą jest możliwą a przestrzennego punktu widzenia. Aby była ona w pełni uwidoczniona oraz spełniała swoje cele i założenia musi być zapewniona określona przestrzeń na jej ustawienie. Przeciętna wyspa zajmuje minimum około 1 m2, a do jej urządzenia w zamkniętej kuchni potrzeba około 15 m2, a optymalnie 25 m2 i więcej. Idealnym rozwiązaniem jest posiadanie kuchni na planie kwadratu. To znacznie ułatwia umieszczenie szafek w odpowiedniej odległości od wyspy.

Musimy mieć przecież do niej określony dostęp, aby łatwo wszystko na niej przygotowywać. Wyspa może w łatwy oraz przejrzysty sposób oddzielić nam miejsce przygotowywania posiłków od części jadalnej. Z kolei w kuchni otwartej wyspa rozgranicza dwa połączone ze sobą pomieszczenia. Ten sposób pozwala także na zwiększenie przestrzeni kuchennej poprzez częściowe zajęcie powierzchni drugiego pomieszczenia. Wyspa stanowi „wygodny” oraz funkcjonalny mebel tylko wtedy, kiedy zachowana jest odpowiednia odległość pomiędzy nią a pozostałymi meblami i sprzętami. W przypadku stołu należy pod uwagę wziąć większą odległość, gdyż musimy mieć miejsce na odstawienie krzeseł. Musimy mieć przecież swobodę ruchów. Warto zatem dokładnie sprawdzić, wymierzyć, przekalkulować wszystkie rozwiązania, aby w pełni móc korzystać ze wszystkich funkcji naszej wyspy w kuchni.

Lipiec

15

Czas na balkon!

Balkon to przedłużenie naszego mieszkania. Nie powinien on stanowić jednak osobnego pomieszczenia, lecz raczej być jego dopełnieniem lub uzupełnieniem. Warto zatem zadbać o swój balkon, nawet ten najmniejszy, gdyż może stać się on ozdobą dla całego mieszkania, być jego zielonym zakątkiem. To ważne szczególnie w dużych skupiskach, na osiedlach, gdzie jest kilka bloków. Pięknie urządzone balkony będą ozdobą oraz zmienią nieco wizerunek szarych blokowisk. Każdy balkon jest inny, przez co wymaga innych nakładów oraz koncepcji.

Niektóre są potężne i masywne, inne małe, ale z pięknym widokiem, reszta zazwyczaj jest mikroskopijna i ciężko z nimi zrobić cokolwiek. Jaki by nie był to na pewno zmieści się na nim doniczka z kolorowym, pachnącym kwiatkiem. Balkony to według wielu skrawki ogrodów, które są zawieszone niejako „w obłokach”. Wystarczy pomysłowa aranżacja balkonu lub tarasu, a sprawi on nam niemało radości. Dodatkowo będzie to miejsce naszego wytchnienia po ciężkim dniu pracy, miejsce do wyciszenia zmysłów, relaksu, odpoczynku.

Poza tym w przypadku większego balkonu można urządzać na nim spotkania przy kawie, w gronie znajomych bądź rodziny spędzać miło czas. W piękną, słoneczna pogodę na balkonie można rozstawić leżak i opalać się, ładować nasze wewnętrzne baterie. Nawet zimą możemy to robić – balkony zazwyczaj są zabudowane, osłonięte od wiatru, więc nawet w mroźny ale słoneczny dzień będziemy mogli miło spędzić na nim czas. Wiosną pierwszą opaleniznę również będziemy mogli uzyskać w podobny sposób. Naprawdę nie trzeba wiele, by balkon czy mały taras stały się azylem podkreślającym osobowość oraz aby stały się swoistym pomostem do natury. Czasami wystarczy kilka drobiazgów oraz kwiatów na balkon, aby zmienić jego oblicze. Jeśli posiada się dość dużo miejsca można urządzić na swoim balkonie kącik relaksacyjny. Ustawienie mebli ogrodowych oraz zadbanie o odpowiednie oświetlenie na pewno w tym pomogą. Przepis na ładny balkon jest zatem banalny – wystarczą ładne przedmioty, optymistyczne kolory oraz pachnące kwiaty balkonowe.